Klamki do drzwi

Klamka to niezbędny element drzwi, jednak poza funkcją praktyczną, powinna spełniać ona również warunki dekoracyjne. Klamka powinna podkreślić wystrój wnętrza, oraz wygląd drzwi. Wybór klamki nie jest jednak wyborem łatwym zważywszy na ilość dostępnych na rynku modeli. Różnią się one metalem z którego są wykonane oraz kształtem. Klamki do drzwi mogą być zrobione między innymi z mosiądzu, niklu, chromu i brązu. Przed wyborem materiału, należy zdecydować, czy będzie to klamka znajdująca się na zewnątrz, czy w środku pomieszczenia. Zewnętrzne muszą być mocniejsze, ze względu na warunki atmosferyczne oraz ochronę przed włamywaczami. W wewnętrznych ważniejsza staje się elegancja. Możemy zdecydować się na stylizowaną lub zdobioną, jeśli nasze wnętrze jest szykowne. W takim przypadku warto wybrać klamkę wykonaną z mosiądzu.

Podczas dokonywania wyboru właściwej klamki należy pamiętać o jej dopasowaniu do elementów wnętrza oraz samych drzwi. Ważne jest również, by klamki posiadały certyfikaty, które zapewnią trwałość produktu. Jeśli zależy nam na wytrzymałości warto postawić na aluminium, które charakteryzuje wytrzymałość i lekkość. Świetnie sprawdzi się ono jako materiał, z którego będzie wykonana klamka tak wewnętrzna jak i zewnętrza. W przypadku wyboru klamki wewnętrznej rozważyć można również materiał jakim jest drewno.

Na robione na zamówienie klamki, zazwyczaj trzeba poczekać kilka dni. Zawsze możemy zdecydować się również na klamkę załączoną standardowo do drzwi, niekoniecznie będzie jednak ona pasowała do wystroju naszego wnętrza. Czasami jednak ważniejsze jest jej wykonanie i wygoda użytkowania.