Uprawa pomidorów

Pomidory to najchętniej uprawiane warzywa w naszym kraju. To jaką uprawę wybierzemy uzależnione jest od miejsca, które posiadamy pod uprawę oraz naszego zapotrzebowania.
Pomidory są chętnie uprawiane, ze względu na to, że nadają się idealnie jako warzywo do kanapek, jak i jako składnik sałatki. Nikt nie kwestionuje także, że najlepiej smakują te uprawiane przez nas samych. Pomidory odznaczają się niską odpornością na mróz oraz zbyt dużą wilgotność i opady, które mogą sprzyjać rozwojowi grzybów. Istnieją jednak zasady, które pomogą nam ułatwić hodowlę pomidorów. Pomidory bardzo lubią słońce oraz wysokie temperatury. Dlatego powinniśmy je posadzić w miejscach nasłonecznionych oraz przewiewnych. Dzięki czemu wilgoć, która jest szkodliwa dla liści będzie miała szansę wyparować.

Zaleca się, aby nie sadzić pomidorów zbyt gęsto, najlepiej sadzić je w pewnym rozstawie. Pomidory to rośliny, które potrzebują przepuszczalnego podłoża, o lekko kwaśnym odczynie. Ważne by podczas ich uprawy pamiętać o zachowaniu płodozmiany, dzięki czemu ziemia będzie zawsze równie wartościowa. Płodzmian zalecany jest również ze względu na występujące po długiej uprawie patogeny, mogące uszkadzać korzenie i liście pomidorów. Najlepiej pomiędzy sianiem pomidorów na tych samych grządkach zrobić przerwę trzy lata.

Glebę pod sadzenie pomidorów warto przygotować odpowiednio wcześniej, przekopując ją oraz napełniając obornikiem. Dobrze w tej roli posłuży się także kompost. Nawozy warto pomieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Dzięki temu substancje odżywcze przenikną do ziemi i zapewnią naszym pomidorom maksymalne wartości odżywcze. Pomidory możemy przesadzić do gruntu po 15 maja, kiedy wystąpienie przymrozków jest znikome. Jeśli zauważamy niestabilność pogodową, to warto wstrzymać się z ich sadzeniem jeszcze dłużej.
Sadzimy tylko zdrowo wyglądające sadzonki. Chyba, że nastawiamy się na regeneracje i specjalne dbanie pomidorów słabszych, ale wtedy musimy liczyć się z opóźnionymi zbiorami. Dlatego lepiej odznaczyć się przewidywalnością.